Ennek az az egyszerű oka, hogy amíg a szüleimmel éltem, anyu reszortja volt a hagyományos ételek főzése. Természetesen rendszeresen segítettem neki, de soha sem főztem meg ezt az ételt egyedül, nélküle.
Amikor meg már külön éltem, inkább a különlegességek érdekeltek.
Most, hogy nálunk tél van és hideg, jól esik az ilyen melegítő étel.
Akárcsak Julie a Julie & Julia-ban, az én alapszakácskönyvem is anyukám könyvtárából került hozzám. Egyszer, egy szép napon, még főiskolás koromban, leesett a Horváth Ilona-féle mű a polcról a táskámba, csak úgy, egész véletlenül, pont oda és azóta is én vigyázok rá :) Nem mondom, hogy anyukám annak idején örült neki...
Ausztráliában élők figyelem:
- a pörkölthez való marhahúst szigorúan a hentestől vegyük, ne előrecsomagolt, tálcás verzióban. A tálcás példányok eléggé zsírszegények, ami a pörköltnek nem tesz jót. A hentesnek elég azt mondani, hogy lassú főzéshez lesz (slow cooking). Kérésre fel is darabolják;
- valódi magyar fűszerpaprikát használjunk, ne utánzatot. Ha boltban nem jutsz hozzá és a Magyarországról hozott tartalékaid is elfogytak, vásárolj online: Herbie's, Ebay, Szegedi Paprika.
- disznózsírt (lard) a nagyobb élelmiszerláncoknál lehet venni. Jómagam kacsazsírt (duck fat) használok, amit a Coles-nál vagy a hentesnél veszek.
És míg el nem felejtem: a marhapörkölt teljesen paleo :) Csak arra ügyeljünk, hogy a köret is az legyen.
Az alábbiakban Horváth Ilona receptje olvasható, dőlt betűkkel a saját kiegészítésem. Anyukám is így csinálja és most már én is).
Hozzávalók
60 dkg marhahús, 2 evőkanál olaj vagy 3 dkg zsír, 1 fej vöröshagyma, édes-nemes paprika, só, (plusz esetlegesen paradicsom, csöves paprika Horváth Ilonánál, de én nem szoktam belerakni)
Pörköltnek a marhahús lágy részeit használjuk, mert ezek puhábbak, ízletesebbek, zamatosabbak. Ilyenek a lapocka, lábszár, a bélszín vége.
A húst 2 cm-es kockákra daraboljuk. A középnagyságú hagymát apróra vágjuk, zsírban megfonnyasztjuk, megszórjuk egy púpos kávéskanál paprikával, vigyázva, hogy a paprika meg ne égjen, ezért a húst is azonnal hozzáadjuk.
Pár percig kevergetjük, hogy a hús minden oldalról átsüljön, majd megsózzuk, annyi vizet öntjünk rá*, hogy a húst elfedje, s jól lefedve pároljuk.
Ha a vizet elfőtte, újra öntünk hozzá, de egyszerre ne sokat, mert akkor főtt hús jelleget kap, pedig a pörkölt rövid lében párolt hús. Főzési ideje kb. 2 óra. (Legegyszerűbb úgy számolnunk, hogy 20 percet számoljunk minden 10 dkg után, vagyis kilónként 3 óra és 20 perc).
Adhatunk hozzá ízlés szerint 1-2 paradicsomot, zöldpaprikát, télen kevés paradicsomlevet vagy lecsót.
Ha a vizet elfőtte, s már majdnem puha, zsírjára sütjük, lepirítjuk, pár percig kevergetjük, s kevés vízzel felöntve teljesen puhára főzzük.
A leve se túl híg, se túl sűrű ne legyen. A húst túl puhára ne főzzük, mert összeesik és nem gazdaságos a tálalása. Víz helyett adhatunk hozzá kevés vörösbort is.
Köretként karfiolpürét javaslok hozzá: a karfiolt rózsákra szedjük, gőz fölött 5-8 perc alatt megpároljuk és aprítógéppel vagy botmixerrel pürésítjük. Nem baj, ha egy kicsit darabos marad. Vigyázzunk, hogy ne pároljuk túl a karfiolt, mert túl sok vizet szív magába és a püré nagyon nedves lesz.
*Elkészítettem úgy is, hogy 1 fej hagyma helyett 2 nagyot aprítottam fel. A húst nem öntöttem fel vízzel az elején, csak lefedtem és pároltam. Így is elegendő vizet eresztett ki és nem égett oda, de később kellett hozzá önteni.
Szép sötétpiros lett a pörkölt színe és sűrűbb a szaft.
Tejérzékenyeknek: Élvezd az ételt úgy, ahogy van.
Glutén érzékenyeknek: Élvezd az ételt úgy, ahogy van.
Paleosoknak: Élvezd az ételt úgy, ahogy van.
Glutén érzékenyeknek: Élvezd az ételt úgy, ahogy van.
Paleosoknak: Élvezd az ételt úgy, ahogy van.
2 megjegyzés:
Szia Andi
Egy pár apró hozzászólásom lenne, a pörkölt szaftosan a legjobb és ehhez a több hagyma adja meg az alapot (egy hagyma édeskevés). A fokhagymát kihagytad és ez a magyar konyhában elég nagy hiba ha pöriről van szó :)
A végén még annyit, hogy ha nem paprikást (bő lé, stb.) készítesz, hanem tényleg pörköltet, akkor a pirospaprikát csak az utolsó lepirítás után add a húshoz, mert úgy nem keseredik meg a több órás főzés során és az íze is intenzívebben érvényesül. Próbáld ki és jó étvágyat hozzá!
András
Köszi szépen, András :)
Az enyém elég szaftos volt, a fokhagymát sem hiányoltam (Horváth Ilona sem írta) és a paprika sem keseredett meg, DE mindenképpen kipróbálom az általad javasolt módon is.
Hány vöröshagymából készüljön az alap? Mennyi fokhagymát adjak hozzá?
Te vörösbort adsz hozzá?
Megjegyzés küldése